Çöp tesisi doğa harikası şelaleyi yok ediyor

Ordu’nun Çaybaşı, Kepçeli Yaylası’na AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve çöpten elektrik üretileceği belirtilen Katı Atık Bertaraf Tesisi, vatandaşların tepki göstermesine rağmen 2020 yılında çalışmaya başladı. Bir süre sonra da tesisler özelleştirildi.

Bölge halkı ve Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), tesislerden çevreye pis suların sızdığını, vahşi depolama yapıldığını ileri sürerek şikayetçi oldu. AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi ise, derelerden numune alınıp kontrol edildiğini kirlilik ve balık ölümlerine rastlanmadığını açıkladı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ SAYIŞTAY RAPORLARINDA YER ALDI

Sayıştay tarafından 2022 yılı Ordu Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan raporda, yüklenici firmanın 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat düzenlemelerine uymadığını açıkladı.

Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde depolama sahasının alt kısmında bulunan su kaynağından alınan numunede kirlilik çıktığını belirten Sayıştay, tesislere Nisan ayında 96 bin 561 TL, 4 ay sonra yapılan inceleme ÇED Olumlu Kararı bulunmasına rağmen, ÇED raporunda belirtilen taahhütlere aykırı faaliyette bulunulması sebebiyle 54 bin 783 TL, bir ay sonra yapılan kontrollerde ise yine suyu kirlettiği için tesise 263 bin 032 TL idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Raporda ayrıca 2022 yılı sonu itibarıyla çevre mevzuatının getirmiş olduğu düzenlemelerin tam anlamıyla yerine getirilemediği ve sorunların devam ettiği vurgulanarak uyarıda bulunuldu.

KİRLİLİK DOĞA HARİKASI ŞELALEYİ TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Bir vatandaş Çaybaşı’nın İlküvez Mahallesi’nde bulunan Gökçe Gelin Şelalesi’nde çöp tesisinden kaynaklanan kirliliği görüntülerken, “Çöp tesisinin suyunun taşması sebebiyle zehir gibi akıyor. Görüntü ve koku çok rahatsız edici. Şu an burada kokudan duralamıyor. Buranın tanıtımını bu şekilde yapmak istemezdik. Yetkili mercilerin olaya el atmasını rica ediyoruz. Su kirli ve köpük köpük akıyor. Normalde her yer dupduru akarken burada su kopkoyu. Aslında bizim burada bir şey anlatmamıza gerek yok. Her şey görülüyor. Artık birilerinin bu işe el atması ve çözüm bulması gerekiyor. Tehlikenin ne derece büyük olduğunu herkes görmeli. Bu durum sizi gerçekten çok rahatsız ediyor. Suya şu anda çöp suyu karışmış durumda. Cuma Çayı boyunca durum bu şekilde” ifadelerini kullandı.

“YAĞIŞLI HAVALARDA PİS SULARI BIRAKIYORLAR”

Ormanlık ve su kaynağı olan bölgeye yapılan çöp tesisinin kirli sularını dereye bırakmasına tepki gösteren ORÇEV yaptığı açıklamada, yetkilileri göreve çağırdı. Tesisin çevreye kirletmesine göz yumulduğunu belirten dernek, önlem alınmazsa kirliliğin denize kadar ulaşabileceğini belirterek, tesisin özellikle yağışlı havaları fırsat bilerek pis suları dereye bıraktığını ileri sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x