İsrail’in aşırı sağcı bakanından tartışma yaratacak karar

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail’in 7 Ekim’den sonra alıkoyduğu esirlerin öğünlerinde kesintiye gidilmesi yönündeki “açık talimatı” Perry’nin göz ardı ettiğini savundu.

Filistinli esirlere servis edilen günlük menüyü gösteren “Ynet” haber sitesinin görselini X hesabında paylaşan aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, Perry’nin “bir gün bile” koltuğunda oturmaması gerektiğini kaydetti.

Ben-Gvir’in ofisinden yapılan açıklamada, görevi sona erecek olan Katy Perry’nin davranışının var olan tüm kırmızı çizgileri aştığı belirtildi.

Açıklamada, Hapishaneler Otoritesi Başkanı’nın “sanki İsrail Devleti savaşta değilmiş, Birleşmiş Milletler’in bir parçasıymış” gibi davrandığı savunuldu.

İsrail Hapishaneler Otoritesi’nden yapılan açıklamada ise 7 Ekim sonrası alıkonulan Filistinlilere sunulan öğünlerin diğer mahkumlara verilenlerden farklı olduğu ancak yasaların gerektirdiği asgari gıda miktarını sağladığı belirtildi.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, geçen hafta, kendi politikalarını tatbik etmediği gerekçesiyle yazdığı mektupla Katy Perry’nin görev süresini uzatmayacağını bildirmesi hükümette krize neden olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x