Kanal İstanbul’un ‘rantı’ AKP’li Belediyeye Kaldı

Şahintepe, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alan ilan edilmişti. Ancak Şahintepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çılgın projesi’ olan Kanal İstanbul’un güzergâhında. Kanal İstanbul projesinin açıklanmasının ardından Şahintepe’deki arsa ev fiyatları tavan yaptı. Ve burada çok büyük bir inşaat rantı oluştu.

ŞAHİNTEPE HALKI PROJEYE KARŞI

Daha önce Şahintepe’de mahalleliler, AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin ve Hazine’nin tapularında kesinti yapmasına tepkilerini göstermek için belediyeye ait Başakkent AŞ önünde bir araya gelerek, belediyeye tepki göstermişti.

RANT BELEDİYENİN ŞİRKETİNE KALDI

Başakşehir Belediyesi, tepkilerin devam ettiği Şahintepe için belediye meclisine bir karar getirdi. Kararda, 1512, 1534, 1551, 1556, 1557, 1558, 1576, 1581, 1522, 1583, 1677, 1572, 1603, 1605 ve 1709 numaralı tam 15 adayı, belediyenin şirketi olan Başakkent A.Ş’ye devir edilmesi konusunda yetki verdi.

‘ÇÖKME PLANI’

Konuyu gündeme getiren CHP’li Meclis Üyesi Hayrettin Özbakır, ‘Başakşehir Belediyesi, 2023 ekim ayı meclisine yine Şahintepe mahallemizdeki vatandaşlarımıza ait olan 15 adet adayı riskli alan ilan ederek, çökme planı gündemde. Baktığımız zaman Başakşehir’deki vatandaşlarımız kendi aralarında kurdukları bir dernek aracılarıyla Şahintepe’deki mücadelelerini yürütmektedir. Geçtiğimiz günlerde Başakşehir Belediyesi yine Şahintepe’de, Kanal İstanbul cepheli arsasını başka ilçeye taşıyor. Vatandaş sabah kalkıyor Şahintepe’deki arsası, Arnavutköy Hacımaşlı mahallesine geçmiş. Bu taşınmaz bir mal. AKP sayesinde taşınmazlar, taşınır oldu. AKP zihniyeti, şimdi de bakanlık aracıyla riskli alan ilan ederek aynı operasyonunu devam ettirmekte’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x