Temizlik faciaya dönüşebilir! Karbonat ile sirkeyi karıştırınca bakın ne oluyor

Zorlu lekeleri, yüzeyleri ve birçok farklı alanı temizlemek için sirke ve karbonat birleşimi kullanılır. En zorlayıcı lekeleri bile çıkararak kimyasal reaksiyon tetiklenmiş olur. Ancak bilim tarafından bu durum pek iç açıcı değil.

Sodyum bikarbonat olarak bilinen kabartma tozu bir baz görevi görerek birçok uğraştırıcı lekeyi anında çözebiliyor. Yağ lekelerini nötrleştirmede etkili oluyor. pH’ı 9 olan karbonat ve pH’ı 2 olan sirke ayrı ayrı kullanılınca daha faydalı olabilir.

Asidik özelliğiyle bilinen sirke ise sert suda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi mineral birikintilerini verimli bir şekilde parçalar. Doğal etkileri ve özellikleri sayesinde çevre dostu olan popüler birleşimlerdir. Ev temizliği için oldukça işlevseldir.

Ev için gerekli doğal ürünlerden biri olan bu malzemeler, tek başına kullanıldığında daha güçlü etkiler verirken birleştiğinde temizlikte olan gücü azalabiliyor. Yani sirke, kabartma tozunun yağ lekesini çıkarmadaki etkisini düşürebiliyor.

Ancak karbonat ve sirke birleştirildiğinde bir süre sonra kötü sonuçlar elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu ikili reaksiyona girerek hidrojen protonlarından birini alır. Sonucunda ise karbonik asit ortaya çıkar.

Sirkeyi ne ile karıştırabiliriz?

Sirke ve karbonat birleşimi genellikle kolaylık sağladığı, mutfak temizliğini kolayca kirli alanlardan arıttığı için tercih ediliyor. Ancak karbonat, kabartma tozu ve krem tartarın karıştırılması sonucunda oluşur.

Sirke ve karbonatı birleştirmek yerine krem tatarla birlikte kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede karbonatı türlerine ayırarak içindeki faydadan dilediğiniz gibi yararlanacaksınız.

Krem tatarı limon suyuyla karıştırdığınızda ise tartarik asit adı verilen şeyi elde etmiş olursunuz. Porseleni alüminyum, bakır ve pirinci temizlemek için kullanılabiliyor. Yani, karıştırarak harika sonuçlar elde edebileceğiniz farklı maddeler mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x